Zmiany w zakresie przepisów VAT od 2020 roku
W 2020 roku w związku z nową dyrektywą wchodzi w życie szereg zmian w zakresie tego podatku, wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów i usług oraz zasad związanych z łańcuchem dostaw. Niektóre przepisy ulegają doprecyzowaniu poprzez implementację orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości EU.
Dostawa wewnątrzwspólnotowa towarów, łańcuch dostaw i handel trójstronny
Nowe przepisy dość precyzyjnie określają wstępne warunki dostawy. Jednym z nich jest sprawdzenie statusu aktywnego płatnika VAT. Numer podatnika musi zostać podany na fakturze, a następnie w deklaracji podsumowującej.
Drugim warunkiem jest konieczność udowodnienia dokonania przemieszczenia, przy czym sprzedający musi być w posiadaniu co najmniej dwóch dowodów, np. zapłaty za transport oraz samego dokumentu dostawy.
Równocześnie aby mogła zaistnieć dostawa trójstronna, musi być ona dokonana pomiędzy podmiotami z trzech różnych krajów, a transport powinien być zabezpieczony przez pośrednika (osobiście lub przez zlecenie).
Uściśleniu ulegają również przepisy związane z dostawami łańcuchowymi (chain supply) czyli takimi, w których występuje co najmniej jeden pośrednik, ale towar jest transportowany bezpośrednio od pierwszego dostawcy do ostatniego obiorcy, a pośrednicy dokonują tylko re-faktury. W tych sytuacjach stawkę zerową może zastosować tylko ten pośrednik, który równocześnie organizuje (czyli zleca i płaci) transport. Pozostałe podmioty w łańcuchu muszą zrejestrować się w odpowiednim kraju jako zagraniczny płatnik VAT.
Dostawa wewnątrzwspólnotowa usług
W nawiązaniu do konieczności wykazania numeru VAT EU dla dostaw towaru można domniemywać, że również obowiązek ten będzie dotyczył usług. W przypadku braku aktywnego numeru VAT EU może wejść w życie obowiązek wystawienia faktury z naliczonym podatkiem krajowym lub - w przypadku usług internetowych - naliczonym podatkiem kraju odbiorcy w ramach uproszczonego reżimu (MOSS).
Reverse chargé krajowy
Od lipca 2020 Czeski rząd chce wprowadzi nieograniczony obowiązek stosowania Reverse chargé (przeniesienie obowiązku podatkowego podobnie jak w dostawach wewnątrzwspólnotowych) dla wszystkich transakcji krajowych o wartości powyżej 17500 EUR. Komisja Europejska już wyraziła zgodę. Ostateczna decyzja należy do Rady EU, ale można spodziewać się pozytywnej decyzji.
Zmiany stawek VAT
W związku z wejściem obowiązku fiskalizacji (elektronicznej ewidencji utargu) dla wszystkich podmiotów przyjmujących płatności gotówkowe, nowelizacja przepisów podatkowych obniża stawki podatków na wybrane towary i usługi:
Do 10% na elektroniczne czasopisma i gazety, broszury oraz albumy, usługi fryzjerskie, gastronomiczne, naprawa rowerów, usługi sprzątania, książki oraz e-booki.
Nowe stawki zaczną obowiązywać najpewniej 1.4.2020.
Warto przeczytać: